Man and Woman of the Year Award

Each year a group of students is selected to receive Student Achievement Awards, which recognize those students who have excelled not only academically, but also through leadership and service to the University and local community.  The students are nominated by faculty and staff in early spring and then complete an application form where they report their involvement in clubs, activities, services organizations and list awards and achievements.  Each student is ranked in six categories:  GPA, Honors, Leadership, Campus Activities, Community Service, and UMC Service.  The top nominees receive the Student Achievement Awards, and from that group, two students are recognized with the year's top academic and student service award, the Man and Woman of the Year Award.  These students truly are UMC's "best and brightest."

Evaluation Criteria

Evaluation Criteria

Each student is ranked in six categories:  GPA, Honors, Leadership, Campus Activities, Community Service, and UMC Service.

Nomination Procedure

Nomination Procedure

The students are nominated by faculty and staff in early spring and then complete an application form where they report their involvement in clubs, activities, services organizations and list awards and achievements.  

Award Recipients

Award Recipients

  • 2017
    Ryan Rynda, Argyle, MN, and Tareyn Stomberg, Menahga, MN
  • 2016
    Michael McMahon, St. Paul, MN, and Kathryn "Katie" Sheetz, Grand Rapids, MN
  • 2015
    Justin Goodroad, Lindstrom, MN, and Mary Mikutowski, Stillwater, MN
  • 2014
    Sean Rozell, Eveleth, MN, and Kayla Bellrichard, Elk River, MN
  • 2013
    Dae Yeul "Danny" Lee, Seoul, South Korea, and Samantha Zuck-Roscoe, Jamestown, ND
  • 2012
    Austin Czichotzki, Barnsville, MN, and Kristine Neu, Pelican Rapids, MN
  • 2011
    Austin Czichotzki, Barnsville, MN, and Tammy Wroblewski, Milwaukee, WI
  • 2010
    Anthony Dank, Sartell, MN, and Eun Hye Kang, Seoul, South Korea
  • 2009
    Erick Elgin, Mora, MN, and Tiffany Benning, Eagle Bend, MN
  • 2008
    Josiah Loll, Campbell, MN and Katie Jeremiason, Marshall, MN
  • 2007
    Mark Belanger, Pequot Lakes, and Theresa Crance, Timber Lake
  • 2004
    Jay Tupa, Fargo, and Cheryl Isder, Little Falls
  • 2003
    Dan Oberg, Isanti, and Cheryl Isder, Little Falls
  • 2002
    Steven Brandt, Kimball, and Dana Prudhomme, Crookston
  • 2001
    Steven Brandt, Kimball, and Luciana Forati, Santa Fe, Argentina
  • 2000
    John Rozek, St. Paul, and Kathleen Bade, Rudolf, WI
  • 1999
    John Rozek, St. Paul, and Christy Ungerecht, Northome
  • 1998
    Korey Hegreberg, Borup, and Karolyn Joop, Borup
  • 1997
    James Johansen, Underwood, and Carol Sand, Avon
  • 1996
    Mark Erickson, Fertile, and Tracy Olson, Newfolden
  • 1995
    Tom Kleven, Cook, and Val Nowacki, Marshall
  • 1994
    Brian Norman, Pine River, and Mia Yliniemi, Frazee
  • 1993
    Cory Mittness, Benson, and Anne Heinze, Belgrade
  • 1992
    Barry Visser, Ada, and Patrice McCann, Verona
  • 1991
    Ron Visser, Ada, and Stephanie Frenzel, Northome
  • 1990
    Michael Curfman, Fosston, and Sherry Larson, Crookston
  • 1989
    Dan Haglund, Baudette, and Becky Davis, Le Center
  • 1988
    David LeGare, Hector, and Diedra Richardson, Stillwater
  • 1987
    Rob Larson, Bagley, and Linda Hemmesch, Richmond
  • 1986
    Jonathan Aal, Starbuck, and Valerie Strickland, Walterboro, SC
  • 1985
    Frank Branscombe, Rio de Janeiro, Brazil, and Kristy Seely, Bemidji
  • 1984
    Brian Claseman, Long Prairie, and Anne Gazett, St. Cloud
  • 1983
    Wesley Ehlers, Warroad, and Vickie Keiper, Minneapolis
  • 1982
    Keith Kramer, Ely, and Nancy Iverson, Grafton
  • 1981
    David Ekman, Argyle, and Nancy Kotval, Clarissa
  • 1980
    Philip Larson, Boyd, and Ann Stoll, Dent
  • 1979
    Loel Olson, Karlstad, and Pamela Lanners, Brandon
  • 1978
    Thomas Walker, Sauk Centre, and Cholice Soltau, Maynard
  • 1977
    Gary Borendale, Dawson; David Richter, Vergas; and Geordine Bohrer, So. St. Paul
  • 1976
    Timothy Donovan, Hartland, and Linda Bliss, Park Rapids
  • 1975
    Dale Hoff, Perley, and Marie Dahlgren, Roseau
  • 1974
    Jeffrey Sorenson, Ada, and LuAnn Miller, Balaton
  • 1973
    Cary Sip, Ada, and Carol Carriere, Red Lake Falls
  • 1972
    Darrel Larson, Royalton, and Evelyn Boser, Pierz