News Release

Student Awards Celebration 2019

By Cassandra Morthera on
Wednesday, May 8, 2019

Students were recognized at the University of Minnesota Crookston in April for academic and athletic excellence. For the photo gallery, visit https://z.umn.edu/studentawards2019.

Student awards committee includes the following faculty and staff: Megan Beck Peterson, Connie Camrud, Anita Gust, Lisa Samuelson, and Amrita Shenoy. Special thanks to the Northwest Educational Improvement Association and the Crookston Noon Day Lions for their continued support of the awards reception and program. 

Recipients included the following: 

AWARD RECIPIENT
Outstanding Turfgrass Student Award Ben Koisti
Turf Bowl Team Recognition Ben Koisti, Graeme Cherry, Ben Lord, & Thomas Oberle
Outstanding Equine Science Student Carmelita Fenton
Outstanding Equine Science Pre-Vet Student Selena Young
Outstanding Animal Science Student Lindsay Louters
Outstanding Animal Science Pre-Vet Student Kennedy Resendiz
Outstanding Agricultural Systems Management Student Award Adam McDonald
Outstanding Horticulture Student Jace Rau
Most Refined Horticulture Student Jacoby McConkey
John Polley Soil and Water Conservation Award Veronica Lundquist
The Wildlife Society Travel Award Tessa Coster
Norman Pankratz Memorial Conservation Award Chris Call Tessa Coster
Outstanding Management Student Taylor Harsha, Ben Thoma, Ashley Smith, Chase Johnson, Jana Benolkin, Belma Kosovac, Mark Rist
Outstanding Management Student Award - Online Jana Benolkin, Belma Kosovac, Mark Rist
Outstanding Marketing Student Award Greg Johnson, Kolby Castillo
Outstanding Marketing Student - Online Mataya Ordahl, Nhoa Stanton
Outstanding Manufacturing Management Student Award Ines Logan and Jesse Lott
Outstanding Accounting Student Award Noah Kalway, Ji Won (Peter) Park
Outstanding Accounting Student Award - Online Brian Orsten
Harvard Global Case Competition (Student Team) Jacqueline Burke, Taylor Harsha, Gregory Johnson, Bruno Marques, Mikaela Rodriguez
Outstanding Finance Student Award Tavia Lawson, Helayna Krach
Sport Marketing Association ASPIRE Case Student Competition (Student Team) Gregory Johnson, Mikayla Jones, Kolby Castillo, Brent Reed
Outstanding Sport and Recreation Management Student Award Lauren Wallace
Outstanding Sport and Recreation Management Student Award - Online Scott Archer
Computer Help Desk Student Employee of the Year Navjot Singh and Harsha Praveen
UMC Essay Contest Winners 1st place - Colleen Kastanek; 2nd place - Mikayla Jones; 3rd place - Erin Bone
Outstanding International Student Award Salman Hassan Syed
Outstanding Communication Student Austin Sommerfeld, Maggie Mills, and Peyton Carlstrom
Outstanding Agricultural Communication Student Amber Johnson
Outstanding Criminal Justice Student Jonah Figueiredo
Outstanding Junior in the Health Management Program Juanita Ocampo-Forest
Outstanding First Year Biology Award Heidi Wilhelm and Katie Hoehne
Outstanding Senior of the Health Management Program Callie Schapekahm
Student Builder of Diversity Award Brent Reed
Outstanding Student Employee of the Year Eleora Demuth
SOS Spirit Award Matt Nelson
International Student Volunteer Service Award Benjamin Lee
Presidents Volunteer Service Award Emma Bliss, Shane Boehne, Neka Davis, Marta Dean, Jonah Figueiredo, Alexis Fix, Nicole Harsha, Taylor Harsha, Paul Hendrickx, Peter Hendrickx, Dalton Javner, Matthew Kindem, Bailey Leaman, Jayce Lewis, Matthew Nelson, Drew Opdahl, Monica Reichert, Kennedy Resendiz, Charli Schocker,Destyne Schug, and Samantha Voigt
Student Programmer of the Year Award Taylor Harsha
Outstanding Student Achievement Award Summer Billings, Jonah Figueierdo, Zach Greenberg, Amber Johnson, Mikayla Jones, Benjamin Koisti, Maggie Mills, Brent Reed, Callie Schapekahm, and Selena Young
"
Outstanding CSA Senator Award Jonah Figueiredo
Oustanding CSA Voting Delegate Award Brent Reed
Most Supportive of Students Award Craig Miller
Oustanding Educator Award Lyle Westrm
Outstanding Service to Students Award Kamille Meyer
Man of the Year Ben Koisti
Woman of the Year Callie Schapekahm
Male and Female Scholar Athlete of th Year Chase Knickerbocker & Caitlin Michaelis
Male and Female Outstanding Athlete of the Year Reed Hjelle & Isy Odor
Myles brand award Maggie Morales, Mikayla JOnes, Nelson Uzonwa, Ryan Ratcliff, Callie Schapekahm, Caitlin Michaelis, Chase Knickerbocker, Jordan Deadwyler
Justin Knebel Award Darin Viken
M Club  
Music and Theater Award Shawn Wegman, Anthony Kampa, Jiwon Park, and Caroline Colbert

Contact

Cassandra Morthera

University Relations

218-281-8432

News Categories