News Release

Student Awards Celebration held on Thursday, April 24, 2014, at the U of M Crookston

By ltollefs on
Thursday, May 1, 2014

The annual Student Awards Program, a celebration of student service, leadership, and academic and athletic achievement, was held recently at the University of Minnesota Crookston.

Award recipients include the following students:

CSA Student Senators and Officers

Back row, left to right: Jesse Jennings, Trevor Buttermore, Kisun Kim, Ross Sigler, Jiwon Park, Brennan Andreas, Justin Goodroad. Middle row: Drew Underdahl, Monika Sweet, Sarah Muellner, Delaney Kohorst, Emily Campbell, Natalie Tym. Front row: Ashley Hoffman, Laura Gabrielson, Alexmai Addo, Kayla Bellrichard, with Lisa Sameulson, advisor. 

Outstanding Ambassadors

Back row, left to right, are Brant Moore, Dustin Smith, Rochelle Herzog, Randi Bethel, Cassie Hagg (Rookie Ambassador of the Year), Justin Goodroad, with Lisa Loegering

Front row: Michelle Boateng, Sarah Muellner, Toynell Delaney, Emily Caldis, Catlin Kersting (Ambassador of the Year), and Sarah Morris. Not pictured: Chris Kohloff, Karli Anderson, Shaolei (Sorry) Jin, Kevin Lamp, Alisha Grams

Outstanding First-Year Biology Award

Kary Sheppard and Sierra Trost with Katie Sheetz

Outstanding Future Educator Award

Amanda Overman, Alyssa Schneider with Marsha Odom

Marketing/Management Outstanding Leadership Award

Brooke Hoffman and Kayla Bellrichard

Outstanding Accounting Student

Abdou Niang with Scott Leckie

Outstanding Sport and Recreation Management Student

Brennan Andreas with Scott Leckie

Outstanding Communication Student

Steffanie Berg, Haley Weleski, and Ruth Navarro with Kevin Thompson

SOS Service Award

Katie Nenn, Kevin Lamp, Kayla Bellrichard, and Ross Sigler

Outstanding SOS Leader

Cody Current

Norman Pankratz Memorial Conservation Award

Cayla Bendel with Dan Svedarsky

John Polley Soil and Water Conservation Award

Mark Koep with Dan Svedarsky

Outstanding Horticulture

Justin Goodroad with Theresa Helgeson

Outstanding Ag Systems Management Student

Alex DeBoer with Paul Aakre

NACTA Recognition

In the photo, left to right, back row: Dylan Pratt, Cody Thompson, Brian Oachs, Andrew Clark, Justin Goodroad, Emily Goff. Middle row: Dustin Smith, Ashley Hoffman, Jared Nowacki, Ben Genereux, Eric Derosier, Emily Campbell.  Front row: Mitzi Marlin, Haley Weleski, Cassie Jo Adams, Sarah Morris, Ashley Radke with Margot Rudstrom. 

Outstanding International Student Scholar Award

Brennan Andreas with Kim Gillette

Multicultural and International Student Recognition

Rae French with Chia Moua, and Young A Choi

Support of Diversity Award

Anthonette Sims

Achievement in Music and Theater Award

Back row, left to right, are Justin Goodroad, Alex Conwell and front row TJ Chapman, band director, Tyler Lowthian, Alissa Hernandez, and George French, director of music and theater. 

Computer Help Desk

Isaac Osei with Thea Oertwich

Student Employee of the Year

Marissa Dempsey with Ken Mendez

NSIC Student Athlete Award

Josh Perea, Alyssa Schnieder with Natasha Kuhle and Stephanie Helgeson

Female and Male Student Athlete of the Year

Katie Sheetz and Jesse Jennings with Natasha Kuhle and Stephanie Helgeson

Female and Male Outstanding Athlete of the Year

Matt McClure and Katrina Moenkedick with Natasha Kuhle and Stephanie Helgeson

Justin Knebel Memorial Award

Natasha Kuhle and Tomas Parker with Stephanie Helgeson

Dale Knotek Community Service Award - National Society for Leadership and Success (NSLS)

Top left to right: Brennan Andreas, Brandon Schmidy, Alyssa Schneider

Bottom left to right: Rochelle Herzog, Emily Caldis, Alissa Hernandez

Presidents Volunteer Service Award

Front row, left to right:  Gyungyoun "Ann" Baek, Julia Rinn, Emily Caldis, Kaylina Paulley, Kevin Lamp, Alissa Hernandez, Katie Nenn, with Lisa Loegering. 2nd Row:  Stephanie Lane, Laura Gabrielson, Ashley Hoffman, Katelyn Johnson, Alexmai Addo, Andrew Buell. 3rd Row:  Adam Roerish, Kayla Bellrichard, Faith Benassi, Megan Luxford, Joanie Melichar, Karly Spohnholtz. Back Row:  Jesse Jennings, Isaac Ossei, Dominic Becker, Cody Current, Tyler Lowthian, Ross Sigler

Student Volunteer of the Year Award

Adam Roerish, Andrew Buell, with Lisa Loegering

Student Programmer of the Year

Emily Cauldis with Lisa Samuelson

Outstanding CSA Senator

Kayla Bellrichard with Alexmai Addo

Outstanding CSA Voting Delegate Award

Justin Goodroad with Aaron Bengston and Alexmai Addo

Student Achievement Awards

Back row: Andy Albertsen, a senior majoring in natural resources from Nelson, Minn.; Alexandra Skeeter, a senior majoring in health sciences from Milwaukee, Wis.; Justin Goodroad, a senior majoring in horticulture from Lindstrom, Minn.; and Alissa Hernandez, a senior majoring in animal science and equine science from Savage, Minn.

Middle row: Kevin Lamp, a junior majoring in natural resources from Long Lake, Minn.; Michael McMahon,a senior majoring in natural resources and aviation from St. Paul, Minn.; Tiffany Breth, a senior majoring in animal science from Albany, Minn.; Rowenna Fillmore, a senior majoring in animal science from Lake Nebagamon, Wis.; and Gyungyoun (Ann) Baek, a senior majoring in health sciences from Seoul, South Korea.

Front row: Cayla Bendel,a senior majoring in natural resources from Lakeville, Minn.; Man of the Year, Sean Rozell, a senior majoring in management from Eveleth, Minn.; Woman of the Year, Kayla Bellrichard, a senior majoring in management and marketing from Elk River, Minn.; Alexmai Addo, a senior from Monrovia, Liberia, majoring in communication; and Chancellor Fred Wood.

Man and Woman of Year

Sean Rozell and Kayla Bellrichard 

Athletic All-Academic Team (no photograph) - 3.2 GPA or higher and lettering in the same sport for two years

Softball         Women's Basketball

Cateline Fafard Avery Jackson

Alexis Khoshaba Kenzie Church

Kaylin Beatty Ashley Martell

Shelby Hollinger         Lindsey Lahr

Josee Plante Ericka McRoberts

Brooke Vatthauer Katrina Moenkedick

Allison Foley Alexa Thielman

Men's Basketball

John Hughes Soccer

Lucas Reller Erin Mears

Delaney McIntyre

Cayla Bendel

Football

Rachel Halligan

Ben Bucholz Samantha Berglin

Myint Maung Amanda Crook

Keith McBride

Josh Perea

Baseball

Martin Throne Ryan Haggstrom

Jordan Manahah         Trevor Buttermore

Drew Selvestra Marcus Campbell

Andrew Steinfeldt Jesse Jennings

Matt Borowicz Travis Magdzas

Tennis

Jon Mittag

Casey Paris Richie Navratil

Annaleis Yuhala         

Equestrian

Emily Caldis Paige Clark

Sabel Bettencourt

Women's Golf

Hannah Nedrud

Mary Mikutowski Amanda Overman

Kelly Gustofson Amanda Guimont

Rikki Roscoe Emily Steeley

Katie Sheetz Chloe Nelson

Amanda Stadtherr

Men's Golf

Zach Cymbaluk

Volleyball

Matt Bjorgo Brittany Looker

Michael Roedl Mary Mikutowski

Jesse Roscoe Stephanie Pearson

Alyssa Schneider

Alexandra Skeeter

Chelsea Wiesner

Faculty and Staff Awards

Outstanding Educator

Matt Simmons, Ph.D. 

Most Supportive of Students

Lyle Westrom, Ph.D.

Outstanding Service to Students

Laura Bell

Today the University of Minnesota Crookston delivers 29 bachelor's degree programs, 20 minors, and 36 concentrations on campus--as well as 13 degrees online--in the areas of agriculture and natural resources; business; liberal arts and education; and math, science and technology.  With an enrollment of 1,800 undergraduates from more than 20 countries and 40 states, the Crookston campus offers a supportive, close-knit atmosphere that leads to a prestigious University of Minnesota degree.  "Small Campus. Big Degree."  To learn more, visit www.umcrookston.edu.

News Categories